Spotkanie z poezją Anny Przemyskiej

Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonce prowadzi akcję promującą poezję twórców naszego regionu. W ramach tych działań młodzi mieszkańcy naszej Gminy mogli poznać twórczość Anny Przemyskiej – poetki związanej z naszą wsią.

To właśnie tutaj w Orawce stoi rodzinny dom poetki. Wielu z nas mija go w drodze do szkoły, do pracy. Cenne pamiątki po poetce zostały przekazane przez siostrę poetki panią Danutę z domu Obyrtacz do naszego Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.

Spotkanie z poezją Anny Przemyskiej stało się doskonałą okazją do tego by dzieci i młodzież naszej szkoły zapoznała się z biografią i twórczością poetki. Doskonała okazją do rozmów z dziadkami na temat ich spotkań z poetką – żywa lekcja historii.

Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem wzięli udział w Gminnym Konkursie “Rysunek do wiersza Anny Przemyskiej”. Do konkursu zostało przekazane 50 prac. Uczniowie indywidualnie nawiedzili też cmentarz, zapalili znicze na grobie poetki, które swoje serce oddała poezji dziecięcej.

Dziękujemy uczennicy Helenie Kołton za zaangażowanie w przygotowanie materiałów i zgromadzenie tomików wierszy Anny Przemyskiej. Dziękujemy bardzo rodzinie państwa Obyrtacz za udostępnienie szkole cennych książek poetki z oryginalnymi dedykacjami i podpisami autorki.

Zapraszamy uczniów do odwiedzenia Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego i oglądnięcia miedzy innymi wystawy stałej poświęconej poetce.

Autor: M.J.

 

Może Ci się również spodoba

Skip to content