Melania Grzybacz – laureatką konkursu literackiego „Piękno Małopolski – słowem opisane”

Protokół z dnia 18.06.2021 r.

Jury w składzie:
Wojciech Kudyba – poeta, prozaik, krytyk, historyk literatury – przewodniczący Jury,
Adam Ziemianin – poeta, pisarz, dziennikarz, autor tekstów piosenek,
Andrzej Zarych – filolog, dziennikarz, Dyrektor MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
Janusz Michalik – poeta, animator kultury i teatru w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu – sekretarz Jury,

po przeczytaniu, dogłębnej indywidualnej analizie i ocenie wszystkich nadesłanych na Konkurs 427 utworów, w tym: 284 wierszy i 143 form prozatorskich, a następnie po wspólnych naradach on-line oraz posiedzeniu i dyskusji w dniu 10 czerwca 2021 r., postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach – poezji i prozy oraz trzech grupach wiekowych. Po otwarciu kopert z formularzami zgłoszenia okazało się, że otrzymują je:

w KATEGORII PROZY:
I grupa wiekowa – do 12 lat:
I NAGRODA
Melania GRZYBACZ ze Szkoły Podstawowej w Orawce – godło „ Muchomorek1” – za utwór pt. „Świętojańskie zwyki”

Pełny protokół na stronie: https://mcksokol.pl/wydarzenie/piekno-malopolski-slowem-opisane-ogloszenie-wynikow

W komentarzu do niniejszego protokołu przewodniczący Jury – Wojciech Kudyba stwierdził: „Konkurs ma swoją specyfikę, stawia przed jego uczestnikami konkretne zadanie pisarskie. Uczy uważnego spojrzenia na to, co najbliższe, lokalne, co czasami najtrudniej poddać obserwacji. Cieszy wiec fakt, że spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem. Nagrodzone prace mają ogromną wartość nie tylko emocjonalną, ale także poznawczą. Po prostu wiele można się z nich nauczyć. Warto też na koniec podkreślić, że wszystkie wyróżnione osoby dysponują zadatkami literackiego talentu i pozostaje nam mieć nadzieję, że ów talent w przyszłości rozwiną i jeszcze o nich usłyszymy.”

Adam Ziemianin dodaje: „Ucieszyło mnie, że na konkurs „Piękno Małopolski – słowem opisane” nadesłano tak wiele ciekawych prac, a ich różnorodność świadczy, że konkurs wyraźnie spełnił swe zadanie. Przez te wiersze i prozę przebija wielka miłość i podziw dla swej „Małej Ojczyzny”. Cieszy też, że dominuje i wybija się na czoło tematyka sądecka, która przez to stała się jakby perłą w koronie Małopolski, bo ta kraina zasługuje na taką refleksję nie tylko wśród młodzieży. Przyznam się, iż wiele prac było dla mnie odkryciem bardzo znaczącym. Również językowe poszukiwania młodych twórców jak i wykorzystywanie miejscowej gwary mocno wzbogaciło ten literacki przekaz. Przez te prace przebija się wielki patriotyzm i – co ważne – jest on przekazany nie w sposób „papierowy” i sztampowy, ale od serca. Również spojrzenie poprzez lokalność niektórych przekazów ma swą siłę i pokazuje patriotyczny charakter młodych ludzi. Ważne jest też to, że prace na konkurs trafiły z różnych zakątków Małopolski i śmiało można powiedzieć, że to najlepsza wizytówka Ziemi Sądeckiej.”

Kolejny z Jurorów – Andrzej Zarych podsumował: „Nadzieja niekiedy bywa złudna. Czasami człowiek przekonuje się o tym boleśnie. Niekiedy jednak ten ból łączy się z radością i wzmocnieniem wiary w ludzi. Tak właśnie z nami i konkursem „Piękno Małopolski – słowem opisane” jest. Zapraszając starszych i młodszych do próby literackich sił sądziliśmy, że będzie nam dane przeczytać około sto prac. W tym nasza nadzieja okazała się złudzeniem. Nie było setki, a kilka setek dzieł prozatorskich i poetyckich. Dlaczego bolało? Ano dlatego, że wymagało zdecydowanie więcej pracy, niż przewidywaliśmy. W tym momencie – mam nadzieję – staję się zrozumiały, dlaczego ból łączył się z radością i wzmocnieniem wiary w ludzi. Wszak w pandemicznej zwirtualizowanej i skomiksowanej przymusowo rzeczywistości ludziom chciało się myśleć twórczo i przelać to na papier. Duch w narodzie nie zginie, gdy wokół tylu artystów! Czytanie to jedno, a werdykt to drugie. Po mniej lub bardziej dynamicznej wymianie zdań udało się jurorom ustalić werdykt. Nie było to łatwe, bo każdy z nas ma inną wrażliwość, doświadczenie i spojrzenie na świat. W nadesłanych na Konkurs pracach zachwycała bogata wyobraźnia najmłodszych, świadomość znaczenia słów i twórcze podejście do tematu, który na pierwszy rzut oka mógł wydawać się banalny i konwencjonalny. Że taki nie był, udowodnili Autorzy, którym z całego serca dziękuję za długie godziny czytania, dni rozmyślania i chwile zachwytu. Warto było! Już dziś zapewniam wszystkich – kolejny Konkurs już za rok! Jaki będzie jego temat i jakich form literackich będziemy oczekiwać? Niech na razie pozostanie to zagadką. Marzymy, że z jego ogłoszeniem zbiegnie się termin wydania almanachu z pracami nagrodzonymi w tym roku. Może wśród nich są następcy Miłosza, Szymborskiej, Witkiewicza albo Prusa?”

Gratulujemy Melanio!!!

Opiekun: Monika Jurczak

 
 

Może Ci się również spodoba

Skip to content