Spotkanie z osobami niewidomymi w ramach projektu “Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą”


W miniomym tygodniu naszą szkołę odwiedziłą pani Barbara Sowińska, która jest osobą ociemniałą – straciła wzrok pięć lat temu. Świadomość potrzeb osób niepełnosprawnych i niewidomych zainspirowało panią Barbarę do prowadzenia projektu “Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą”. 

Celem projektu pani Barbary jest, jak sama mówi, uzyskanie zrozumienia, współpracy i pomocy dla osób niepełnosprawnych, a szczególnie niewidomych. Ważny msapektem projektu jest również zwiekszenie tolerancji, zrozumienia i możliwość akceptacji osób niewidomych wśród dzieci i młodzieży. 

Zajęcia były prowadzone w dwóch grupach klasy I – III i przedszkole oraz klasy IV – VIII. dzieci miały możliwość poznania jak w życiu codziennym funkcjonują osoby niewidome. Zajęcia nie były tylko wykładem ale również doświadczeniem – dzieci rozpoznawały przedmioty za pomocą dotyku, smakować oraz wąchać. Uczniowie dowiedzieli się również jak osoby niewidome czytają i piszą. 

W projekcie brał udział również pan Jacek Truty, który nie widzi od urodzenia, co nie przeszkodziło mu w zdobyciu wykształcenia muzycznego. Pan Jacek pięknie grał na instrumentach klawiszowych podczas spotkania. 

Dzieci początkowo podchodziły do gości z dystansem, jednak po krótkiej chwili pokonały barierę i uświadomiły sobie, że mimo iż funkcjonowanie osób niepełnosprawnych jest trudne, to oni sami niczym się od nas nie różnią.

Może Ci się również spodoba

Skip to content